Armët termobarike janë armët më brutale të luftës që ekzistojnë përveç atyre bërthamore, thonë ekspertët.

Frika është rritur për përdorimin e armëve termobarike nga Rusia pasi ambasadorja ukrainase në SHBA tha se një bombë vakum – një term tjetër për armën – ishte përdorur gjatë pushtimit.

Përdorimi i armëve të tilla, të cilat thithin oksigjen nga ajri përreth për të gjeneruar një shpërthim me temperaturë të lartë, ende nuk është konfirmuar në mënyrë të pavarur nëse janë përdorur, megjithëse pamjet nga Ukraina kanë treguar raketahedhëse termobarike në automjetet ruse TOS-1.

Dr Marcus Hellyer, analist i lartë në Institutin Australian të Politikave Strategjike, tha se ndërsa nuk ishte e qartë nëse ato ishin vendosur ende nga Rusia në Ukrainë, kjo është vetëm “çështje kohe”.

Si funksionojnë?

Arma termobarike, e njohur gjithashtu si një bombë aerosol ose eksploziv ajri i karburantit, është një municion me dy faza.

Ngarkesa e fazës së parë shpërndan një aerosol të përbërë nga një material shumë i imët – nga një karburant me bazë karboni deri te grimcat e vogla metalike. Një ngarkesë e dytë ndez atë re, duke krijuar një top zjarri, një valë të madhe tronditëse dhe një vakum ndërsa thith të gjithë oksigjenin përreth.

Vala e shpërthimit mund të zgjasë shumë më gjatë se një eksploziv konvencional dhe është në gjendje të avullojë trupat e njeriut.

Armët e tilla përdoren për qëllime të ndryshme dhe vijnë në një sërë madhësish. Hellyer thotë se ajo që mund të shohim në Ukrainë është se Rusia i përdor ato në një rol “bunker-buster” për të shkatërruar pozicionet mbrojtëse. Versione jashtëzakonisht të mëdha, të lëshuara nga ajri, janë krijuar për të shkatërruar shpellat dhe komplekset e tuneleve.

Ku janë përdorur?

Bombat janë përdorur nga forcat ruse dhe perëndimore që nga vitet 1960. SHBA u mbështet në to në përpjekjet e saj për të eliminuar al-Kaedën në malet në Afganistan. Hellyer tha se Rusia kishte një histori më të gjatë me ta sesa perëndimi. “Rusia ka sisteme në të gjithë spektrin… nga armët taktike mjaft të vogla, deri te bombat e mëdha, të lëshuara nga ajri.

Separatistët që Rusia po i mbështeste në rajonin e Donbasit, ata i kanë përdorur prej disa vitesh.

Në vitin 2000, Human Rights Watch dënoi përdorimin e armëve të raportuara nga Rusia një vit më parë në Çeçeni si “një përshkallëzim i rrezikshëm” me “implikime të rëndësishme humanitare”.

Sa të rrezikshme janë?

Hellyer tha se armët termobarike ishin efektive në “qëllimin e tyre specifik” të “shkatërrimit kryesisht të pozicioneve mbrojtëse”. Ndërsa ato nuk do të përdoreshin për të depërtuar në një tank, ato mund të ishin një “armë shumë shkatërruese” kundër një kompleksi apartamentesh ose një ndërtese tjetër.

“Ato nuk janë të paligjshme edhe pse efektet e tyre mund të jenë goxha të tmerrshme, për shkak të atij efekti të krijimit të një vakumi dhe thithjes së ajrit nga mushkëritë e mbrojtësve,” tha ai.

Duke qenë se përdorimi i tyre është “mjaft standard” për sa i përket taktikave ruse, Hellyer tha se priste të shihte më shumë luftë termobarike në Ukrainë.

Një nga gjërat që dimë për taktikat ruse është se ata janë të gatshëm të shkatërrojnë gjithçka. /Reporteri.net

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Në nderim të viktimave në Kroaci, shtyhet mbledhja e Kryesisë

Në nderim të viktimave në Kroaci dhe shpalljes ditë zie, me kërkesë…

Pritet shpallja e gjendjes së krizës

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot ka mbajtur seancën e…

Gajser: Nëse gjykata nuk e kryen punën, do ta kryej vetë

Gazetari i gazetës italiane La Verita, Laris Gajser, i cili i publikoi…

Erërat që frynin me shpejtësi 185 km/h lëkundën anijen gjigante, pasagjerët kaplohen nga paniku

Të paktën tetë pasagjerë kanë përfunduar në spitalin e Floridës, pasi anija…

Ali Ahmeti kundër kandidimit të Zaevit për president

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, pas takimit të sotëm në klubin e…