Kreu i Lëvizjes Bullgare VMRO njëherë edhe ministri bullgar i Mbrojtjes, Krasimir Karakaçanov i ka bërë thirrje ish-kryeministrit të Maqedonisë, të arratisurit, Nikolla Gruevski për një duel televiziv në lidhje me çështjet historike.

Ai tha se është i gatshëm të shkojë edhe në Budapest, ku aktualisht është Gruevski, dhe të përballet me të.

“Unë i propozoj Gruevskit të vazhdojë duelin për historinë në përballje të drejpërdrejtë. Unë jam i gatshëm të shkojë kurdo dhe kudo në edhe në Budapest nëse është e nevojshme, dhe të sqarojmë përgjithmonë nëse VMRO-ja ka qenë e Bullgarisë apo Maqedonisë së lashtë. Gjithashtu sugjeroj që mediat maqedonase dhe bullgaretë regjistrojnë debatin tonë. I bëj thirrje Gruevski të ftojë ndihmësit e tij, nëse dëshiron dhe historianët. Unë do të jem vetëm”, tha Karakaçanov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…