Nga Vullnet Dervishi

Çeshte bomba? Nje ene apo strajce e mbushur me lëndë plasëse, lëndë djegëse, tymi, gazi ose ndonjë SUBSTANCE tjetër shkatërruese, e krijuar për të shpërthyer në ndikim dhe per te lere pasoja tek ata qe shperthen. Llojet e bombave jane te ndryshme, si nga madhesia, drejtimi i shperthimit apo sasia e demtimit, dhe mvaret nga ajo se sa demtim kan qellim per te shkaktuar. Prej te gjithave me te rrezikshme jane bombat e informacionit. Ka disa vite qe ne Maqedoni kemi bomba pergjimi. Keto i perdor secili sipas qellimit dhe dëmit qe duan te infliktojne. Prej me te famshmeve ne Maqedoni kemi ato te Zaevit dhe te ElCheka (perjashtoj ketu keto te fundit qe implikojne prokurorine speciale). Ne te dyja rastet qellimi ishte i njejte, te rrezohet pushteti i korruptuar dhe i ndertuar nga stervina qe skane as moral, as ideal, as dinjitet, as karakter, as burreri, as trimeri, palaxho, te paftyre, te pandere, te padenje, manipulues, shkaterrues dhe njerez qe bejne çdo gje per nje grusht pushtet dhe nje grusht para. Por ja qe Zaevi na ankohet dhe kercenohet ndaj ElChekes ngase perdor bomba me te medha qe demtojne edhe interesat e tij, me nje fjale ai deshiron qe ElCheka te mos perdor bomba Amerikane por te perdor bomba Ruse, dhe qe kane per qellim te demtojne vetem disa individe dhe jo te gjithe sistemin. Si nuk u mesuan njeherit keta njerez se me rrena, kercenime dhe shantazhe nuk ndertohet shtet!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…