Nënshkruhet nga krerët e BE, në fuqi nga 1 Korriku

Certifikata e gjelbër europiane mërr nënshkrimin përfundimtar nga drejtuesit e Bashkimit Europian. Tashmë ky dokument do të vendoset në përdorim në të gjitha vendet anëtare të unionit duke nisur nga 1 Korriku.

Rregullorja e këtij dokumenti u nënshkrua këtë të hënë nga Kryeministri portugez Antonio Kosta, që mban edhe Presidencën e radhës të BE-së, Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen dhe kreu i Parlamentit, Antonio Tajani.

Certifikata është dëshmi e imunizimit ose negativizimit ndaj COVID-19, që lejon turistët të lëvizin lirisht brenda hapësirës së përbashkët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…