Dyshime për përfshirje në shpërthimin e depos së armëve në 2014

Çekia vendos dëbimin e 18 diplomatëve rusë, të dyshuar se kanë përgjegjësi për shpërthimin e një depoje armatimi në vitin 2014. Mediat vendase shkruajnë se nga hetimet që po kryen për ngjarjen e 7 viteve më parë rezulton se diplomatët rusë të dëbuar kanë lidhje me shërbimin rus të zbulimit ushtarak GRU.

Mes emrave të dyshuar si të përfshirë në këtë ngjarje janë edhe dy Ruslan Boshirov and Alexander Petrov, të akuzuar edhe për helmimin me Noviçok e ish-agjentit rus në Britaninë e Madhe Sergei Skripal dhe të bijës Julia në mars të 2018-ës.

Dyshohet se Boshirov dhe Petrov, me identitete të rreme hynë disa ditë para shpërthimit të 16 tetorit 2014 në Çeki dhe u larguan një ditë më pas. Në atë depo ruheshin edhe një arsenal armësh të trafikantit bullgar Emilian Gebrev, i cili dyshohet të ketë qenë në shënjestër të sulmit.

Ai rrezikoi të humbte jetën një vit më vonë në një helmim të dyshuar me një lëndë të ngjashme me Noviçokun. Moska hodhi poshtë akuzat, ndërsa pritet të ndërmarrë kundërmasa të ashpra ndaj Çekisë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tateshi për masat në Ramazan: Janë vonuar, nuk duhej të ndodhte vala e tretë

Bekim Tateshi në ClickPlus refuzoi të japë parashikimin e tij, për atë,…

Anëtarësimet në BE me rregulla të reja, qëllim i vjetër

Komisioni i BE-se dëshiron ta ketë mirë me të gjithë: Edhe të…

Kurti pas takimit me Merkelin: Nuk duhet të shprehet mirëkuptim për Serbinë për mosnjohjen e Kosovë

Kryeministri Albin Kurti pas takimit me që ka pasur me kancelaren gjermane,…

Shaqir Fetai ia llogaritë protokol të dobët Kryeparlamentarit turk Shentop, që nuk e ka paraparë vizitën e “reisit” për t’ia uruar detyrën e falcifikuar në krye të BFI-së

Me rastin e Ditës së Arsimit në Gjuhën Turke, ne Republijën e…

Shefi i NATO-s thotë se blloku u bashkua në mbështetje të Ukrainës

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë në një takim…