Qeveria bullgare kanë kërkuar përgjegjësi për djegien e flamurit bullgar gjatë kohës së protestës së maqedonasve në diasporë në Melburn të Australisë.

Petar Nikolaev, ambasadori bullgar në Australi, nga shefja e diplomacisë bullgare Ekaterian Zaharieva ka marrë detyrë që të takohet me qeveritarët australinë dhe të merren masa kundër autorëve të këtij incidenti dhe të kërkojë nga organet e rendit që të mos lejohen incidente të tilla dhe të mos përdhosen simbolet shtetërore.

Gjithashtu edhe Qeveria maqedonase e ka dënuar një akt të tillë, ku përmes tjerash ishin djegur edhe siluetat e ministres së mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, Kryeministrit, Zoran Zaev, dhe flamujt e vendeve fqinje si ai i Shqipërisë, Greqisë dhe Bullgarisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Lajçak takohet me Reeker, bisedojnë për aktivitetet në Ballkanin Perëndimor

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak,…

Çka urojnë këta të “bashkësisë” së Shaqir Fetait

Në BFI paska ardhur një letër nga një shoqatë ukrainase në RMV,…

Palmer: Njohja e ndërsjellë hap rrugën drejt Evropës

Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer dhe i dërguari i posaçëm…

Reagon ASh: Lutje për viktimat, ngushëllime për familjarët, turp për pushtetarët!

Në lidhje me ceremoninë e pranimit të kufomave të viktimave të aksidentit…

Kolonel Demiraj ka një mesazh për shqiptarët e RMV: Përkahni koalicionin ASH-AAA, është ndërkombëtarisht i respektuar!

Kolonel Dritan Demiraj njëri ndër ushtarakët më të njohur shqiptar, i njohur…