Bullgaria ka rënë dakord t’i sigurojë ushtrisë së Ukrainës rreth 100 transportues të blinduar të personelit, duke shënuar një kthesë në politikën e saj të dërgimit të pajisjeve ushtarake për të ndihmuar Kievin të luftojë Rusinë. Vendimi është marrë vonë në parlamentin në Sofje. Propozimi i qeverisë për dërgimin e dërgesës së parë të pajisjeve të rënda ushtarake në Ukrainë u mbështet nga 148 deputetë dhe 52 votuan “kundër”, raporton Associated Press.

Bullgaria ka rënë dakord të sigurojë rreth 100 automjete të blinduara për Ukrainën, dërgimi i parë i pajisjeve të rënda ushtarake që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt 2022.

“Kjo pajisje nuk është më e nevojshme për nevojat e Bullgarisë dhe mund të jetë një mbështetje serioze për Ukrainën në betejën e saj për të ruajtur pavarësinë dhe integritetin territorial të vendit pas agresionit të pajustifikuar dhe të paprovokuar rus.”

thuhet në vendimin e Kuvendit të Bullgarisë.

Automjetet e blinduara të prodhimit sovjetik u dorëzuan në vitet 1980 në Bullgari, kur vendi ishte atëherë një aleat i Bashkimit Sovjetik i Traktatit të Varshavës.

Në fillim të korrikut të këtij viti, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi Bullgarinë, ku u takua me presidentin Rumen Radev.

Bullgaria, e cila u bashkua me NATO-n në 2004, ka ende stoqe armësh të prodhuara nga sovjetikët dhe fabrika të shumta që prodhojnë municion për to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Drejtori i shkollës, vëllai i Visar Ganiut, vjedh dokumentat natën, emërtohet nga ministri (Video)

“Stop” ka udhëtuar drejt Maqedonisë së Veriut pas denoncimit nga Komuna e…

Më 19 gusht, Dritan Abazoviq mund të shkarkohet nga posti i kryeministrit të Malit të Zi

Më 19 gusht është caktuar seanca e Kuvendit të Malit të Zi…

Rreth 20 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Rastet e reja me COVID-19 ditëve të fundit në Kosovë kanë shënuar…

Sot nuk ka orë policore, prej nesër do të filloj nga ora 24:00 deri në 04:00 të mëngjesit

Orë policore sot nuk do të ketë për shkak të Fitër Bajramit,…

Takimi SHBA-Kinë, Rusia shpreson që të shpëtojë nga sanksionet, amerikanët kanë një paralajmërim

Rusia tha se po mbështetej te Kina për ta ndihmuar atë të…