Një britaniku të dënuar me vdekje nga një gjykatë ruse i është thënë se ekzekutimi i tij do të kryhet, thotë familja e tij.

Aiden Aslin dhe Shaun Pinner u dënuan nga një gjykatë e cila nuk njihet ndërkombëtarisht, në të ashtuquajturën Republika Popullore e Donetskut (DPR).

Dhe siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, Aslin i tha familjes së tij se rrëmbyesit e tij thanë se nuk kishte pasur asnjë përpjekje nga zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar për të negociuar në emër të tij.

Familja e Aslin tha se kishin folur me të në një telefonatë në të cilën ai tha se i kishin thënë “koha po ikën” nga rrëmbyesit e tij.

Aiden Aslin (djathtas) dhe Shaun Pinner (majtas) u kapën të dy gjatë luftimeve në Mariupol

“Nuk ka fjalë, thjesht nuk ka fjalë, duhet të jetë makthi më i keq i të gjithëve që të kërcënosh një anëtar të familjes tënde në këtë mënyrë”, citohet të ketë thënë gjyshja e Aslin, Pamela Hall për BBC.

“Aiden ishte jashtëzakonisht i mërzitur kur i telefonoi nënës së tij këtë mëngjes. Në fund të fundit Aiden ka thënë se DPR i ka thënë atij se askush nga MB nuk ka kontaktuar dhe se ai do të ekzekutohet”.

“Unë duhet të besoj atë që Aiden na ka thënë, se nëse DPR nuk merr ndonjë përgjigje, atëherë ata do ta ekzekutojnë atë. Natyrisht unë shpresoj se kjo nuk është e vërtetë”.

Bëhet fjalë për dy njerëzit që u kapën pasi kaluan javë të tëra duke mbrojtur qytetin e rrethuar të Mariupolit.

Por gjykata me prokurorë rusë i quajti ata “mercenarë”, duke i akuzuar se ishin dërguar për të luftuar në një konflikt të huaj për para.

Aiden Aslin (majtas) dhe Shaun Pinner

Ata u akuzuan për krime, duke përfshirë marrjen e dhunshme të pushtetit, dhe duke iu nënshtruar trajnimit për të kryer aktivitete terroriste, sipas RIA Novosti.

Në fillim të këtij muaji, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u tha studentëve britanikë se ajo që Rusia po i bënte çiftit britanik ishte një “ves tragjik” dhe tha se “nuk mund të ketë asnjë justifikim për veprime të tilla”.

Ai tha se ishte “një sinjal shumë i fuqishëm dhe i rrezikshëm” për vendet e tjera që Rusia “po vepron në këtë mënyrë ndaj qytetarëve të çdo vendi”.

Në anën tjetër, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se ata duhet të trajtohen si robër lufte sipas ligjeve të përcaktuara në Konventat e Gjenevës.

Ndërkohë, Sekretarja e Jashtme britanike diskutoi rastin e tij me Ukrainën më parë në qershor.

Liz Truss tha se ajo dhe homologu i saj ukrainas Dmytro Kuleba kishin folur për “përpjekjet për të siguruar lirimin e të burgosurve të luftës të mbajtur nga përfaqësuesit rusë” dhe i ka quajtur dënimet me vdekje një “gjykim të rremë pa asnjë legjitimitet absolutisht”.

Por burimet e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar tregojnë se ministrat aktualisht nuk janë të gatshëm të negociojnë drejtpërdrejt me Rusinë, sepse kjo mund të rrezikojë të nxisë një narrativë të rreme ruse se burrat janë mercenarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Eksperti i NATO-s: Vuçiq mbrëme e ka marrë mesazhin se çka do të ndodhte nëse do ta sulmonte Kosovën

Eksperti i strategjisë së mbrojtjes së NATO-s Thomas Theiner, tha se mbrëmë…

Njeriu më i afërt i Papës jep dorëheqje: Akuzohet për skandale financiare

Truproja më e afërt e Papës, ka dhënë dorëheqje pas disa skandaleve…

Fatmir Mediu flet pas zyrtarizimit të aleancës me PD: Jam i gatshëm që të …

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu pas takimit një-orësh me Lulzim Bashën…

Gjyqi ndaj Gucatit e Haradinajt nis më 7 tetor, pritet të zgjasë deri më 17 dhjetor

Më 7 tetor pritet të hapet procesi i rregullt gjyqësor ndaj Hysni…

Kapja e shtetit në Ballkanin Perëndimor

Një ligj i miratuar në Shqipëri i ka mundësuar kompanisë A.N.K Sh.P.K.,…