Britania e Madhe dhe Holanda votojnë këtë të enjte për zgjedhjet e Parlamentit Europian, një proces që në vendin ishullor, ka marrë formën e një referendumi të vërtetë.

Përballë rritjes së ndjeshme të frymës nacionaliste në Europë, zgjedhjet euro-parlamentare shihen edhe si një përplasje mes dy fronteve, europeistëve dhe ekstremit të djathtë.

Si kurrë më parë, kryeministrja Thereza May ndodhet pranë largimit, teksa figurat kryesore brenda konservatorëve e kanë braktisur.

E para që la barkën e May ishte kryetarja e grupit parlamentar, Andrea Lidsom, e cila dha dorëheqjen të mërkurën.

Të premten, votimet për Parlamentin Europian vijojnë në Irlandë dhe Çeki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…