Britania do të jetë vendi i parë në botë që do të mundë pandeminë, ka pohuar Nadhim Zahawi – pasi ekspertët këmbëngulën se Mbretëria e Bashkuar do të shmangte një valë të rasteve të stilit evropian, sepse ajo vazhdoi me ‘Ditën e Lirisë’.

Zahawi, ish-ministri i vaksinimit në Britani, tha se ishte “gjëja absolutisht e duhur”, për të hequr të gjitha kufizimet në korrik dhe për të lejuar që virusi të përhapet gjatë muajve të ngrohtë kur Spitali Kombëtar Britanik, ishte më pak i zënë – pavarësisht kritikave të mëdha në atë kohë.

Ai sugjeroi që Mbretëria e Bashkuar do të ishte ekonomia e parë e madhe që do të kalonte nga pandemia në endemike, sepse ajo ngarkoi rastet e saj Delta dhe po garon përpara shumicës së fqinjëve të saj të BE-së në administrimin e vaksinave përforcuese.

Aktualisht ka një valë të re të variantit Delta që po rrotullohet në të gjithë kontinentin që i ka kthyer kombet në kufizime drakoniane dhe ka shkaktuar një valë protestash të dhunshme.

Mbretëria e Bashkuar u kritikua si ‘njeriu i sëmurë i Evropës’ gjatë gjithë verës dhe vjeshtës për regjistrimin e vazhdueshëm të niveleve më të larta të infeksionit në kontinent.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Lavrov: Ekziston rreziku real i një Lufte të Tretë botërore

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka paralajmëruar mbrëmjen e së hënës…

“Der Standard”: Thaçi po përpiqej për një “marrëveshje të ndyrë”

Ai mezi po e priste foton me Presidentin e SHBA, Donald Trump…

Deklaratat e Vuçiç për konflikt me Kosovën, vjen reagimi i parë nga NATO

Zyrtarë të NATO-s nuk pranuan të komentojnë deklaratat e presidentit të Serbisë,…

Tajvani i ngriti aeroplanët luftarakë pasi aeroplanët kinezë hynë në zonën e mbrojtjes ajrore

Për shkak të depërtimit të aeroplanëve kinezë në zonën e mbrojtjes ajrore,…

“Bregoviq dajre gjenocidi”, proteston Vetëvendosje në Shqipëri

Lëvizja Vetëvendosje me qendër në Shqipëri ka njoftuar se ka organizuar të…