Britania e Madhe do të vendosë sanksione ndaj Bjellorusisë për rolin e saj në pushtimin e Ukrainës nga Rusia. Lajmi u bë i ditur nga qeveria britanike.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se sanksionet do të vendosen kundër individëve dhe organizatave për rolin që vendi i tyre po luan në pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

“Regjimi i Lukashenkos po ndihmon në mënyrë aktive dhe po nxit pushimin e jashtëligjshëm të Ukrainës dhe do të ndjejë pasoja ekonomike për mbështetjen e Putinit”, tha Truss.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

G20 nis me thirrjen për më shumë vaksina për vendet e varfra

Kryeministri italian Mario Draghi bëri thirrje për bashkëpunim shumëpalesh Liderët e njëzet…

Shkaktar kryesor i zjarreve, faktori njeri

Bishtat e cigareve shkaktojnë zjarr, por jo në shkallë aq të madhe…

Reformimi i policisë amerikane

Trump nënshkruan vendimin pas trazirave që shkaktoi vrasja e Floyd Presidenti amerikan…

​22 vjet nga rënia e Agim Ramadanit

Sot bëhen 22 vjet nga rënia e luftëtarit dhe heroit Agim Ramadani,…

Nis dezinfektimi i plazheve

Protokoll anti-Covid për sezonin veror Nis dezinfektimi i plazheve për një sezon…