Roman Abramovich – Chelsea – 12.5 miliardë euro pasuri

Qeveria e Britanisë së Madhe ka vendosur të sanksionojë pronarin e klubit të futbollit të Chelsea, Roman Abramovich. Miliarderi rus është një nga 7 oligarkët rusë, asetet e të cilëve bllokohen, në vendimin e fundit të Downing Street.

Në një dokument të Thesarit Britanik, Roman Abramovich përshkruhet si një oligark pro-Kremlinit që ka lidhje të ngushta me presidentin rus, Vladimir Putin.

Disa ditë më parë, Abramovich hoqi dorë nga presidenca e Chelsea dhe vendosi ta nxirrte klubin në shitje, në një lëvizje që shumë e konsideruan si një përpjekje për të shitur sa më shpejt asetet që të shmangte bllokimin e tyre nga sanksionet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Spiunët sofistikojnë metodat e përgjimit, vendosin çipa përgjues atje ku nuk pritej

Qeveria palestineze ka akuzuar Izraelin se po përdor “këpucë spiune” për të…

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon të enjten, do të diskutohet për pretendimet financiare

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon të enjten në Bruksel, ndërsa do të zhvillohet në…

Rekord rastesh ditore me Covid në SHBA

Më shumë se një vit pas daljes së vaksinave kundër Covid-19, rastet…

Dialogu në mes të qershorit, Kurti pas takimit me Lajçak dhe Palmer: Koordinimi BE-SHBA, i mirëseardhur

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka takuar Përfaqësuesin Special të BE-së për…

Disa raste të PSP-së do të nisin nga e para

Pasi disa raste të PSP-së, pas disa vitesh gjykim, do të fillojnë…