Kryeministrja britanike, Liz Tuss, ka lëshuar një komunikatë ku e ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin, se o e shkel ligjin ndërkombëtar.

Ky reagim vjen pas planeve të Putinit për t’i aneksuar formalisht katër rajone ukrainase.

“Mbretëria e Bashkuar nuk do ta injorojë kurrë vullnetin sovran të atyre njerëzve dhe ne nuk do ta t’i pranojmë kurrë rajonet e Donetskut, Luhanskut, Khersonit dhe Zaporizhzhias si asgjë tjetër pos si territor ukrainas”, ka thënë Tuss.

“Putini nuk mund të lejohet t’i ndryshojë kufijtë ndërkombëtarë duke përdorur forcë barbare. Ne do të sigurohemi që ai do ta humbë këtë luftë ilegale”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vetëm pak minuta pasi LDK e dorëzoi mocionin për rrëzimin e Kurtit, Albulena Haxhiu vjen me kundërpërgjigje

Kanë mjaftuar vetëm pak minuta pasi LDK e dorëzoi mocionin për rrëzimin…

Kuvend, miratohet nevoja për Ligjin e Prokurorisë Publike

Kuvendi me 57 vota “për” miratoi nevojën për Ligjin për Prokurorinë Publike.…

Tre ambasadorë do të shkojnë në Elbasan, ja me kë do të takohen

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, së bashku me ambasadoren franceze Elisabeth Barsacq…

ShBA-ja po i trajnon ushtarët ukrainas në Gjermani

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes po trajnon trupat ukrainase në Gjermani, duke i…

Presidenti grek “kërcënon” Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Turqinë

Nga Mali i Zi, Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos i ka dërguar…