Mbretëria e Bashkuar ka konfirmuar se po furnizon Ukrainën me raketa me rreze të gjatë veprimi që i kërkoi për luftën kundër forcave pushtuese ruse.

Raketa “Storm Shadow” ka një rreze prej mbi 250 kilometra, sipas prodhuesit.

Në të kundërtën, raketat Himars të furnizuara nga SHBA të përdorura nga Ukraina kanë vetëm një rreze veprimi prej rreth 80 kilometra.

Armët do t’i japin Ukrainës aftësi të reja ndërsa ajo përgatit një kundërsulm kundër Rusisë.

Ato shkarkohen nga avionët, kështu që distanca më e madhe do të thotë që pilotët ukrainas do të jenë në gjendje të qëndrojnë më larg nga vijat e frontit.

Sapo të lëshohet, Storm Shadow bie në lartësi të ulët për të shmangur zbulimin nga radari i armikut, përpara se të kapet në objektivin e tij me një kërkues infra të kuq, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Njoftimi u bë nga Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace. Vendimi vjen pas lutjeve të përsëritura nga Ukraina për më shumë armë nga Perëndimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shpërthen zjarr në autostadën Shkup-Kumanovë, afër rafinerisë

Një vatër e re zjarri ka shpërthyer para pak minutash në rrugën…

Vërejtën me dron qindra mina antitank dhe municion, ukrainasit hedhin në erë arsenalin e rusëve

Pamjet e filmuara nga ajri, shfaq shpërthimin masiv dhe tymin e zi…

Arabia Saudite rihap xhaminë e shenjtë të Medinës

Arabia Saudite njoftoi se sot do të rihapë gradualisht xhaminë e profetit…

VMRO: Dimitrov është përgjegjës për dështimin e fillimit të negociatave me BE-në

Në Kuvend po zhvillohet debat i ashpër rreth interpelancës ndaj Zv/kryeministrit për…

Geer: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria duhet të përpiqen të zhvillojnë marrëdhëniet e mira ndërfqinësore

Euroambasadori në Maqedoninë e Veriut, David Geer theksoi se të dyja palët,…