Shefi i Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, duke folur për luftën në Ukrainë, ka thënë se Kina e ka ndikimin më të madh në Rusi.

Kështu ka thënë ai në Firence gjatë konferencës vjetore mbi gjendjen e Bashkimit Evropian, shkruan Euronews.

“Që në fillim thashë se Kina ka një rol për të luajtur. Dhe pastaj u kritikova fort sepse sigurisht Kina është në anën e Rusisë. Por edhe nëse është në anën e Rusisë, mendoj se Kina ka një rol për të luajtur”.

Borrell ka theksuar se Kina është një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

“Kina është ajo që ka ndikimin më të madh në Rusi. Kina nuk i ka ofruar armë Rusisë deri më tani. Shtetet e Bashkuara po e shqyrtonin këtë mundësi, kjo nuk ka ndodhur deri më tani, dhe fakti që presidenti Xi ka biseduar mirë me Presidentin Zelensky, edhe nëse ai nuk e ka përmendur luftën, por ata flasin, është një gjë e mirë”.

“Dhe sigurisht ne kemi një…ne jemi shumë të interesuar që të mos e shtyjmë shumë Rusinë në anën e Kinës”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OKB konfirmon se gati 8500 civilë janë vrarë në Ukrainë

Gati 8500 civilë konfirmohet se janë vrarë në pushtimin rus të Ukrainës,…

Gjermania konfirmon mbështetjen për Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Anëtari i Asamblesë së Përgjithshme të Këshillit të Evropës, Knut Abraham, ka…

Koreja e Veriut thotë se lansoi një “raketë hipersonike” të re

Koreja e Veriut ka pohuar se ka testuar me sukses një raketë…

Skandaloze: Në Serbi krijohen video-lojëra me krime lufte, një nga to paraqet vrasjen e Adem Jasharit

“Hyr në llogore, hyr në llogore. Ja ku e ke armikun, 200…

Pas sulmit me raketa, Zelensky i bën thirrje Perëndimit për më shumë sanksione ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas, Zelensky i ka kërkuar Perëndimit që të godasin Rusinë me…