Reprezentuesi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josef Borrell, ka vizituar sot në mëngjes një qendër refugjatësh nga Ukrainë, në Kishinev të shtetit fqinj, Moldovës.

“I pikëlluar nga historitë e njerëzve që janë detyruar të largohen nga Ukraina, ndërsa forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë civilët”, ka shkruar Borrell në Twitter.

“Populli i Moldavisë po tregon bujari të jashtëzakonshme, duke siguruar kalim të sigurt për pothuajse 120 mijë njerëz”, shtoi tutje ai.

Numri i refugjatëve ukrainas ka arritur në mbi 1 milion, sipas Kombeve të Bashkuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Johnson thotë se komuniteti ndërkombëtar do të rrisë presionin ndaj Putinit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin e…

DASH me kritika për korrupsionin

Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për liritë dhe të drejtat e…

Në lagjen Bardhi të Bllacës do të ndërtohet “shkollë-barakë”

Shkolla e shumë premtuar në lagjen Bardhi të fshatit Bllacë do të…

Vuçiq: Është punë e kryer – ne nuk e nënshkruajmë njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se nuk do ta nënshkruajë…

Helmohen 26 zyrtarë që kanë qenë të ngarkuar me numërimin e zarfeve nga Serbia (video)

Procesi i verifikimit të zarfeve me vota të ardhura nga Serbia, është…