Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka thënë se marrëveshja për tekstin e deklaratës për personat e zhdukur që Besnik Bislimi e Petar Petkoviq arritën dje është hapi i parë i Marrëveshjes së Ohrit.

Borrell tha se kjo marrëveshje do të miratohet në nivel liderësh në takimin e ardhshëm të nivelit të lartë.

“Serbia dhe Kosova u zotuan për Marrëveshjen për rrugën drejt normalizimit dhe aneksin e saj. BE pret që të dyja të respektojnë të gjitha detyrimet prej saj dhe të fillojnë zbatimin sa më shpejt”, është shprehur Borrell.

Tutje, ai tha se palët duhet të shmangin çdo përshkallëzim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani: I kemi përmbushur kriteret për vizat, shtetet e BE-së duhet ta mbështesin këtë proces

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha…

Nga 1 maji hiqet çertifikata e vaksinimit për hyrjen në Greqi

Komisioni i Ekspertëve të shëndetësisë në Greqi këtë të enjte kanë vendosur…

Mbi 100 mijë njerëz të hospitalalizuar me COVID-19 brenda një dite në SHBA – ky muaji gusht është më i keq se i kaluari

Më shumë se 100 mijë njerëz janë shtruar në spital me COVID-19…

Të dielën në Tiranë mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe Shqipërisë  

Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë, të dielën, më 27 nëntor…

Kurti flet pas takimit me Vuçiqin në Bruksel, jep detajet

Kryeministri i vendit, Albin Kurti është deklaruar për media pas takimit në…