Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se Kina nuk është në gjendje të ndërmjetësojë mes Ukrainës dhe Rusisë.

Kina nuk mund ta bëjë këtë gjë, sepse sipas tij ajo “nuk bën dallim midis agresorit dhe viktimës”, shkruan Sky News, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, Borrell tha se Kina duhet të përdorë ndikimin e saj mbi Rusinë për të bërë presion për paqe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt…

G7 me projekte alternative kundrejt Kinës

Temat ekonomike dhe ato të politikës së jashtme dominuan ditën e dytë të samitit…

Zgjidhja e përhershme për targat me Serbinë, nesër takimi i parë në Bruksel

Grupi punues në lidhje me çështjen e targave të automjeteve nesër do…

Protestuesit rrëzojnë një tjetër statujë në Washington

Protestuesit, që po kërkojnë drejtësi racore në Shtetet e Bashkuara, kanë rrëzuarnjë…

Të shtëna në një qendër tregtare në Maryland, ka të plagosur

Policia e Maryland po thotë se u janë përgjigjur “të shtënave” në…