Ish-kryeministri britanik Boris Johnson, është duke realizuar një vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë.

Ai është filmuar në Bucha në afërsi të Kievit, qytezë kjo që ishte bërë kryetemë e mediave botërore për faktin se pas pushtimit rus, ushtarët e Vladimir Putinit kishin kryer masakra mbi civilët ukrainas.

Në videon e publikuar më poshtë, Johnson shihet duke u futur në një veturë të zezë nën masa të rrepta të sigurisë.

Ai konsiderohet si njëri nga politikanët perëndimorë, që i kishte dhënë mbështetjen më të madhe Kievit në luftën kundër pushtuesve rusë.

Sa ishte në mandat vazhdimisht kishte kontakte me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të cilin edhe e pati vizituar – duke u bërë lideri i parë i një vendi perëndimor që në kohë lufte shkon në Kiev.

Ndërkaq bënte thirrje edhe për dërgimin e sa më shumë armëve moderne në Ukrainë, me qëllim që të mund të mbroheshin nga agresioni rus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shpërthim i fuqishëm në Suedi, dhjetëra persona të lënduar

Rreth 25 persona janë dërguar në spital në mëngjesin e së martës,…

Kina dënon sulmin ushtarak amerikan ndaj balonës së dyshuar spiune

Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një balonë të dyshuar spiune kineze në…

Server: Një pushtim i mundshëm i Ukrainës nga Rusia ,do të ndikonte keq edhe në Ballkan

Nëse Rusia pushton Ukrainën, aktivitetet e saj për të destabilizuar Ballkanin do…

Ish-zyrtari i FSB-së: Shumë në ushtrinë ruse janë të pakënaqur me Putinin, peshkut i vie era nga koka

Disa ushtarë rusë janë të pakënaqur me presidentin Vladimir Putin dhe menaxhmentin…

BE-ja mund të krijojë gjykata speciale për krimet e Rusisë në botë

Bashkimi Evropian do të përpiqet të krijojë një gjykatë të specializuar, të…