Lejimi i presidentit rus Vladimir Putin që të ketë sukses në pushtimin e tij në Ukrainë do të kishte pasoja “absolutisht katastrofike” për botën.

Ky është paralajmërimi që vjen nga kryeministri britanik Boris Johnson në një intervistë për CNN të dielën.

Duke folur me Jake Tapper në “State of the Union” të CNN disa orë pasi raketat ruse goditën Kievin, Johnson u kërkoi amerikanëve, britanikëve dhe të tjerëve në Perëndim të ruajnë vendosmërinë në ndëshkimin e Moskës, pavarësisht efektit që ka pasur lufta në çmimet globale të naftës.

“Unë thjesht do t’u thosha njerëzve në Shtetet e Bashkuara se kjo është diçka që Amerika historikisht e bën dhe duhet të bëjë, dhe kjo është të përparojë për paqen, lirinë dhe demokracinë”, ka thënë Johnson.

“Dhe nëse e lëmë Putinin të shkojë me të, dhe thjesht aneksojmë, pushtojmë pjesë të konsiderueshme të një vendi të lirë, të pavarur, sovran, gjë që ai është gati të bëjë… atëherë pasojat për botën janë absolutisht katastrofike”.

Ai më parë premtoi mbështetje të mëtejshme financiare për Ukrainën – duke përfshirë 525 milionë dollarë të tjera garanci për huadhënien e Bankës Botërore më vonë këtë vit, sipas Downing Street.

Johnson paralajmëroi gjithashtu “kundër lodhjes për luftën”, duke thënë se “tani nuk është koha për të hequr dorë nga Ukraina”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rrëfimi i pilotit izraelit: Bombarduam ndërtesa shumëkatëshe sepse nuk mund t’i ndalnim raketat nga Gaza

Në sulmet izraelite në Rripin e Gazës jetën humbën gjithsej 248 palestinezë,…

Profesori amerikan, Williams: Specialja, mundësi për të sjellë drejtësi për të gjitha viktimat e luftës në Kosovë

Nuk janë të rralla rastet kur dëgjohen ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të…

Digjet Qendra Kulturore bullgare “Vanço Mijallov” në Manastir

Mëngjesin e sotëm është djegur Qendra Kulturore Bullgare “Vanço Mijallov” në Manastir.…

OSBE thotë se Republika Serbe rrezikon paqen e stabilitetin në Bosnjë dhe rajon

Kryetarja e OSBE-së, ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde dhe sekretarja e…

Akuzat për keqpërdorim të buxhetit në Komunën e Tetovës, Bërns: Zbatimi i ligjit, e drejtë e autoriteteve tuaja kombëtare

Ambasadorja e SHBA-së, Kejt Meri Bërnz sot komentoi akuzat që qeverisja aktual…