Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Zhozep Borell, do të udhëtojë në Maqedoninë e Veriut, Shqipëri dhe Bosnjë dhe Hercegovinë në datat 13-16 mars. Vizita do të riafirmojë angazhimin dhe mbështetjen e BE-së për rajonin, gjithashtu duke pasur parasysh luftën ruse kundër Ukrainës dhe ndikimin e saj në sigurinë e Evropës në tërësi.

Përfaqësuesi i Lartë/Zëvendës Presidenti Borell të hënën do të qëndrojë në Shkup të Maqedonisë së Veriut ku do të ketë takime me presidentin Stevo Pendarovski, kryeministrin Dimitar Kovaçevski, Ministrin e Punëve të Jashtme Bujar Osmani, Ministren e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska si dhe me kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi dhe liderët e partive opozitare.

Nga Shkupi, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së do të udhëtojë në Tiranë, pastaj në Sarajevë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohen aktivistët e PSD-së që penguan konferencën e Trendafilovës

Aktivistët e PSD-së, kanë zhvilluar një aksion kundër konferencës së kryetares së…

Theret me thikë një person në Pejë 41 minuta më parë

Një person është therur me thikë dje gjatë ditës në Pejë. Viktima…

Geroski paralajmëron rast të ri si ‘Haraç 2’: Si u pengua investimi prej 11.5 milion euro

Kundër drejtorit të fondit për shëndetësi Den Doncev dhe kundër ministrit të…

BE kërkoi “divorcin” me gazin rus/ A mundet gazi amerikan ta zëvëndësojë? Si dhe sa kushton

BE-ja do t’i thotë lamtumirë furnizimit me gaz nga Moska brenda vitit…

Sekreti i shpatës së Ali Ahmetit

Shek Hallaçi: Vrasjet dhe likujdimet që Enveri,i bënte gjatë gjithë sundimit të…