Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell në Shkup bëri thirrje deri tek të gjithë partitë politike në vend që të marrin përgjegjësi për të krijuar kushte për të miratuar ndryshimet kushtetuese, me çka bullgarët futen në Kushtetutë, veprim ky që o të mundësojë hapjen e kapitujve në bisedimet e Maqedonisë për anëtarësim në BE, përcjell TV21. Borell tha se çështja me Bullgarinë nuk do të përsëritet më gjatë bisedimeve BE-Maqedoni e Veriut.

“Për të shkuar përpara, do të thotë edhe përmirësim i marrëdhënieve me fqinjët tuaj, këtu hyn edhe krijimi i kushteve për të miratuar ndryshimet kushtuese. Ky vit është vendimtar, pas marrëveshjes në korrik, kjo është marrëveshja më e mirë që mund të merrni dhe nuk është reale të prisni që kjo temë do të jetë sërish pjesë e bisedimeve”, tha Borell/tv21.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 12 dronë kamikaze mbi Mykolaiv

Forcat ajrore të Ukrainës kanë njoftuar se kanë arritur të rrëzojnë 12…

Kryediplomati grek, Nikos Dendias të hënën në Shqipëri

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias do të vizitojë…

Rrahmani i VV-së për Abdixhikun: Tha dhjetë ditë fushatë, a atë e ka filluar qe dy muaj

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Eman Rrahmani, ka komentuar lidhur me ofertën e…

Franca kalon 31 ditë pa reshje të konsiderueshme shiu, diçka e paprecedentë në dimër

Franca ka shënuar periudhën e saj rekord të thatësisë prej 31 ditësh…

Rishfaqet Mogherini, BE e prezanton Kosovën si republikë (FOTO)

Ish-kryediplomatja e Bashkimit Evropian dhe ndërmjetësuesja e dialogut Kosovë- Serbi, Federika Mogherini…