Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell do t’i informojë ministrat e jashtëm tё shteteve anëtare tё Bashkimit Evropian për hapat e ardhshëm në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka konfirmuar zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Sipas këtij të fundit, nё takimin ministror qё mbahet nё Bruksel, Josep Borell do t’i informojë ministrat për vizitën e javës së kaluar tё zhvilluar në Prishtinë nga njё delegacion i kryesuar nga përfaqësuesi special evropian për dialog, Miroslav Lajçak.

Mё 20 janar, njё delegacion euro-amerikan vizitoi Prishtinёn dhe Beogradin ku zhvilluan takime të ndara me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Gjatё takimit ёshtё biseduar pёr tё ashtuquajturin planin franko-gjerman pёr tё cilin shpresohet se do ketё mbështetje tё palëve dhe do nënshkruhet deri nё pranverë tё kёtj viti.

Vizita gjithashtu kishte pёr qëllim përgatitjen e terrenit pёr takimin e radhës tё liderëve me qё konsiderohej se kjo ёshtё e mundur tё ndodh gjatё muajit janar. Pёr momentin nuk ka konfirmim se kur mund tё ndodhë takimi i radhës Kurti-Vuçiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Masakër në Teksas: Vriten 14 fëmijë dhe një mësues në një shkollë fillore

14 nxënës dhe një mësues u qëlluan për vdekje të martën në…

Rusia përshëndet veton franceze për Shqipërinë dhe RMV-në

Ambasadori i Rusisë në BE, Vlladimir Çizhov ka përshëndetur kundërshtimin e presidentit…

Filipçe: Masat e shtrënguara do të sjellin rezultate

Ministri i Shëndetësisë, Filipçe gjatë konferencës së sotme tha se për të…

Tërmeti 6.3 ballë ‘shkund’ SHBA-në

Një tërmet me magnitutë 6.3 ballë të shkallës rihter, u rregjistrua mëngjesin…

ShBA dënon sulmin ndaj policëve në veri, fton për shmangie të spekulimeve

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Jeffrey Hovenier, ka…