Bora e madhe që ra të mërkurën në Japoni rëndoi trafikun, anuloi qindra fluturimesh dhe ndërpreu udhëtimin me tren.

Si pasojë e këtij moti një person ka vdekur.

Një front jashtëzakonisht i ftohtë i motit dhe sistemet ekstreme të presionit të ulët shkaktuan reshje bore dhe erëra të forta në të gjithë Japoninë nga e martja, pasi shkaktuan kërdi në vendet e tjera të Azisë në fillim të kësaj jave, raporton Reuters.

Të paktën 124 njerëz vdiqën nga temperaturat e ulëta në Afganistan në fillim të kësaj jave, sipas raporteve të mediave, ndërsa temperatura në Mohe, qyteti më verior i Kinës, ra në një rekord -53 gradë celsius të dielën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vriten babai dhe djali i tij

Në vendin Sorens, kantoni Friburg në Zvicër janë vrarë Naum Kolev (47)…

“Arkivi” si përmendore e naivizimit

Shaqir Fetai, në fillimet e tij karrieriste prej instalacioni nga pushtetit politik,…

Vdes ish-kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës “Vatra”

Është ndarë sot nga jeta ish- kryetari i Federatës Pan Shqiptare të…

Polonia dhe vendet Baltike aktivizojnë Nenin 4: Çfarë do të thotë

Vendet anëtare të NATO-s, Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania kanë aktivizuar Nenin…

Kosova në kërkim të Presidentit, pro e kundër zgjedhjes se kreut të shtetit nga populli

Aktorët politikë në Kosovë nuk kanë arritur ende konsensus për zgjedhjen e…