BBC ka konfirmuar sulmin që ka ndodhur ndaj një autokolone palestineze të cilët po largoheshin nga veriu drejt jugut të Gazës.

Sipas BBC-së, sulmi ka ndodhur në rrugën Salah-al-Din; një nga dy rrugët e evakuimit.

Rruga ishte plot trafik gjatë gjithë ditës dje pasi banorët e Gazës me bazë në veri iu përmbajtën paralajmërimeve izraelite për të liruar zonën.

Të paktën 12 trupa të pajetë janë të dukshëm në pamjet, kryesisht gra dhe fëmijë – disa prej të cilëve duken të jenë të moshës dy deri në pesë vjeç.

Shumica shihen të shtrirë në pjesën e pasme të kamionit – të tjerët janë të shpërndarë nëpër rrugë.

Ministria palestineze e Shëndetësisë thotë se 70 persona u vranë në vendngjarje dhe fajëson Izraelin për sulmin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

152 raste të reja me COVID-19 dhe dy viktima në 24 orët e fundit

152 (9%) raste të reja me virus korona kanë rezultuar nga 1630…

Zoki Kiçeec dhe penzionerja Liljana Todorovska sot janë marë në pyetje në Prokurorinë Themelore

Penzionerja Liljana Todorovska e cila është nënshkruese e projektit për qendrën europiane…

Sela: Kemi bërë koalicione sepse e ka kërkuar populli

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në një intervistë në Programi…

Kumanovë, 10 anëtarë të Shtabit të Krizës pozitiv në CoVid-19

Pas infektimit të kryetari të Kumanovës, Maksim Dimitrievski me CoVid-19, Alsat mëson…

Më 13 shkurt, debat parlamentar për dialogun me Serbinë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të diskutojnë të hënën për dialogun…