Aktivistët e organizatës qytetare “Boll më” kanë akuzuar ndërmarrjen EVN, MEPSO dhe ELEM se janë zhvatësit kryesor të shqiptarëve. Ata sot në mënyrë simbolike dorëzuan një faturë që, sipas tyre, paraqet rrogën e 13-të për udhëheqësinë e këtyre tre firmave, shkruan gazeta LAJM.

“Sot u sollëm një donacion në formë të rrogës së 13-të ose K-15 udhëheqësisë së këtyre tre ndërmarrjeve, EVN, ELEM dhe MEPSO, të cilët janë zhvatësit kryesor të popullit shqiptarë këtu në Iliridë. Ndoshta kështu do të ngopen dhe do të ndalojnë së zhvaturi familjet shqiptare. Ne kemi rreth 1 javë që kemi hapur një zyrë në Tetovë, është e iniciativës qytetare “Boll më” ku ofrojmë asistencë juridike për qytetarët e dëmtuar nga EVN-ja. Aty kemi has ankesa dhe raste nga më të ndryshmet. Ankesat janë të gjitha të familjeve shqiptare, që konfirmon dyshimin dhe akuzat tona drejt EVN-së se shqiptarët e paguajnë hisen e sllavëve në energjetikë”, tha mes tjerash Krenar Osmani, anëtar i këshillit organizativ të nismës qytetare “Boll Më”, gjatë protestës së sotme./Gazeta LAJM

https://www.facebook.com/lajmtvonline/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…