Boksieri nga Kosova, Bernardin Jakaj, e ka mposhtur boksierin serb Marko Nikolic në meçin e vlefshëm për kategorinë gjysmë të rëndë.

Nikolic pati provokuar para meçit në baza nacionaliste, por Jakaj e tregoi veten në ring.

Meçi i zhvilluar në Austri u dominua nga Jakaj ku boksieri me prejardhje nga Gjakova e rrëzoi një herë Nikolicin në rundin e tretë.

Por serbi rezistoi deri në rundin e dhjetë që ishte i fundit, e më pas fitorja u vendos nga gjyqtarët. Jakaj ishte fitues i padiskutueshëm, pasi dominoi thuajse secilin rund.

Për Jakajn ishte meç mjaft me peshë. 25-vjeçari nga Gjakova vazhdoi bilancin e 100 për qind , me 14 fitore në po aq meçe.

Serbi para përballjes pati postuar hartën e Kosovës me flamurin serb dhe me shkrimin “S’ka dorëzim”. U fut në ring me sirenat e bombardimit të NATO-s.

Jakaj pas meçit ka thënë se nuk ka pritur që do të shkohet deri në dhjetë runde, ndërsa synimet i ka të arrijë te titulli i botës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kosova dhe Zvicra në një grup në kualifikimet për “Euro 2024”

Kombëtarja e Kosovës i ka mësuar kundërshtarët e saj në rrugëtimin për…

Manchester City e mund me përmbysje Real Madridin

Manchester City e ka mundur me përmbysje 2:1 Real Madridin në ndeshjen…

Fiton Roma e Manchesteri, zhgënjen Arsenali

Janë përmbyllur takimet e para të Europa League ku kanë fituar Roma,…

Akil Gjakova futet në top dhjetëshen e xhudistëve më të mirë në botë

Akil Gjakova është radhitur në top dhjetëshen e xhudistëve më të mirë…

Ekipi olimpik i xhudos mëson shortin në rrugën drejt medaljeve olimpike

Ekipi olimpik i xhudos ka mësuar sot shortin para garave që i…