Uashingtoni po bën edhe lëvizje diplomatike të nivelit të lartë për të liruar korrespondentin e Uall Street Journal, Evan Gerskowich.

Sipas Agence France-Presse, sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken ka telefonuar homologun e tij rus Sergei Lavrov për këtë çështje, por nuk dihet se çfarë është thënë.

Gazetari 31-vjeçar u arrestua në Moskë nga shërbimi inteligjent rus FSB dhe përballet me akuzat për “spiunazh”, të cilën presidenca amerikane e quajti “qesharake”.

Gershkowitz, 31 vjeç, djali i një çifti hebre që u largua nga Bashkimi Sovjetik për t’u vendosur në Amerikë, sipas një profili të tij të publikuar nga WSJ dje, ka punuar më parë për Nju Jork Times dhe Moscow Times dhe për Agence France-Press. Sipas asaj që bëhet e ditur, ai është arrestuar të mërkurën në një restorant në Yekaterinburg, në Urale.

Është hera e parë që një gazetar i huaj arrestohet dhe akuzohet për “spiunazh” që nga koha e Luftës së Ftohtë. “Rasti i Evan është një fyerje malinje për shtypin e lirë dhe duhet të zemërojë të gjithë njerëzit e lirë dhe të gjitha qeveritë në mbarë botën,” tha gazeta në komentin e saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rama: I kemi bërë detyrat, por nuk jemi gati të jemi anëtarë të BE. Tregon qëndrimin që ka për ripërcaktimin e kufijve të Ballkanit Perëndimor

Kryeministri Edi Rama ka folur rreth rrugëtimit të Shqipërisë drejt BE duke…

Arrestohet Nagip Krasniqi – kryeshef ekzekutiv i KEK-ut

Me urdhër të Prokurorisë Speciale të Kosovës sot është arrestuar Nagip Krasniqi…

Djali vret babain me thikë në Prizren

Një krim i rëndë ka tronditur sot Prizrenit. Pas një mosmarrëveshje babë…

Bullgari, rezerva për situatën e sigurisë gjatë shënimit të 4 shkurti

Pavarsisht përpjkejve të autoriteteve të të dyja vendeve për qetësim të situatës,…

Bullgaria kërkon të mos njihet gjuha maqedonase

Bullgaria ka dërguar një memorandum sqarues deri tek vendet anëtare të Bashkimit…