Secretary of State Antony Blinken greets Russian Foreign Minister Sergey Lavrov before their meeting, Friday, Jan. 21, 2022, in Geneva, Switzerland. (AP Photo/Alex Brandon, Pool)

Takimi mes sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken dhe ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov është  biseda e tyre e parë kokë më kokë që para pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Bliken i kërkoi gjatë takimit Lavrovit që t’i jepet fund kësaj lufte agresioni.

“I thashë ministrit të jashtëm atë që unë dhe shumë të tjerë thamë javën e kaluar në Kombet e Bashkuara dhe atë që shumë ministra të jashtëm të G20 thanë sot – t’i jepet fund kësaj lufte agresioni. Angazhohuni në diplomaci kuptimplote që mund të prodhojë një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme. Presidenti Zelenskyy ka përgatitur një plan prej 10 pikash për një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme. SHBA-ja është e gatshme të mbështesë Ukrainën përmes diplomacisë për t’i dhënë fund luftës mbi këtë bazë. Presidenti Putin megjithatë ka treguar interes zero për t’u angazhuar.”, u tha Blinken gazetarëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Macron: Jam i shqetësuar me veprimet e fundit rreth termocentralit bërthamor Zaporizhzhia

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky më herët pohoi se ka diskutuar me homologun…

Akademia e Shkencave të Arteve të Kosovës kundër “mini-shengenit”, porosi për Edi Ramën

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës kanë reaguar për nismën e…

24 vjet nga Masakra e Reçakut

Kosova përkujton sot 24-vjetorin e Masakrës së Reçakut, ku u vranë mbi…

Situata nga COVID/ Mbi 23 mijë vaksinime ditën e sotme, shifra që nga fillimi i fushatës

23.655 vaksinime kundër COVID janë kryer ditën e sotme në vendin tonë.…