Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë një vizite në Uzbeksitan tha se administrata e Biden ka “zero prova” se presidenti rus, Valdimir Putin, ishte i përgatitur të angazhohej në bisedime serioze paqeje.

“Përkundrazi, provat janë të gjitha në drejtim të kundërt. Pyetja e vërtetë është nëse Rusia do të arrijë në një pikë ku është vërtet e përgatitur për t’i dhënë fund agresionit të saj” tha Blinken, shkruan Skynews.

Blinken, mes tjerash, tha se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre në Evropë këmbëngulin se qëllimi i tyre kryesor për momentin është rritja e ndihmës ushtarake për Ukrainën, në mënyrë që ajo të rimarrë territorin e saj dhe të jetë në një pozicion më të mirë nëse përfundimisht fillojnë bisedimet thelbësore.

“Vetëm atëherë do të kishte një shans për një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme”, tha Blinken.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Forcat ukrainase hedhin në ajër një urë për të penguar përparimin e forcave ruse në Luhansk

Ushtarët ukrainas po vazhdojnë aksionet e tyre kundër sulmuese ndaj forcave ruse.…

Në veri të Krimesë shpallet Situatë Emergjente

Autoritetet e instaluara nga Rusia në Krime, kanë shpallur Situatë Emergjente, në…

Monitorimi i aktivitetit ushtarak rus, NATO dërgon avionë në Rumani

NATO do të vendosë avionë vëzhgimi të Sistemit të Paralajmërimit dhe Kontrollit…

Kelmendi: Mendësi tipike komuniste!

Pushteti i VV-së nuk e votoi sot Trustin, ku i lejohet qytetarëvë…

Escobar pas takimit me Vuçiq: Pres vazhdim dinamik dhe konstruktiv të dialogut

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor,…