Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dënoi sulmin e Rusisë pranë kufirit të Ukrainës me Poloninë.

Zyrtari amerikan ka bërë thirrje që “brutaliteti” të ndalet gjersa lufta po i afrohet më shumë pragut të NATO-s.

“Ne dënojmë sulmin me raketa të Federatës Ruse ndaj Qendrës Ndërkombëtare për Ruajtjen e Paqes dhe Sigurisë në Yavoriv, afër kufirit të Ukrainës me Poloninë”, shkroi Blinken në Twitter.

Tridhjetë e pesë persona u vranë dhe 134 u plagosën pasi më shumë se 30 raketa u qëlluan në një bazë ushtarake herët në mëngjes të së dielës.

Qendra Ndërkombëtare e Paqeruajtësve dhe Sigurisë është një bazë e madhe ushtarake që përfshin një qendër trajnimi për ushtarët dhe në të kaluarën ka strehuar forcat e SHBA-së dhe NATO-s.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Aksidenti i katërfishtë në Vllae, MPB me detaje

Më datë 26.12.2021 në ora 20.55 në SPB Shkup është denoncuar se…

Fluks i madh në Merdar, Policia kërkon nga qytetarët të shfrytëzojnë edhe pikat tjera kufitare

Policia e Kosovës për shkak fluksit të madh në pikë-kalimin kufitar Merdar…

Në Rinas të Tiranës arrin sasia më e madhe e vaksinave

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka ndarë mëngjesin e sotëm lajmin e…

7 vjet nga rasti i Kumanovës, Ziadin Sela ka një porosi

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela ka rikujtuar 9 majin…

Macron akuzon kryeministrin australian se ka gënjyer për një kontratë miliarda dollarëshe të nëndetëseve

Presidenti francez Emmanuel Macron ka akuzuar kryeministrin australian Scott Morrison se ka…