Qeveria e Bjellorusisë ka miratuar një listë të vendeve armiqësore dhe rezoluta e Këshillit të Ministrave u publikua sot në Portalin Ligjor Kombëtar të Internetit, njofton “Interfaks”.

Përveç shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, në listë janë përfshirë edhe 12 vende të tjera – SHBA, Britania e Madhe, Australia, Kanadaja, Norvegjia, Zelanda e Re, Shqipëria, Islanda, Maqedonia, Lihtenshtajni, Mali i Zi dhe Zvicra.

Vendimi hyn në fuqi në ditën e publikimit zyrtar.

Bjellorusia nuk merr pjesë në luftën e Rusisë në Ukrainë, por e mbështet Rusinë dhe është nën ndikimin e sanksioneve të BE-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

SHBA-ja regjistroi afër 250 mijë raste të reja me coronavirus

Shtetet e Bashkuara të Amerikës regjistruan 249,709 raste të reja me coronavirus,…

Reagon Sela për takimin Zaev-Mickoski: Kur bën fjalë për punë të shtetit Zaevi s’i pyet shqiptarët

Lideri i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Ziadin Sela ka…

Biden paralajmëron Rusinë për Ukrainën: Nuk i pranojmë vijat e juaja të kuqe

Joe Biden ka paralajmëruar se nuk do të pranojë “vijat e kuqe”…

Euro dixhitale po vjen, çfarë do të thotë saktësisht kjo për Evropën

Banka Qendrore Evropiane (BQE) po bën përparim në përpjekjet e saj për…

Ukrainë-Legjioni ndërkombëtar tashmë është krijuar dhe po mbron Kievin

Rada supreme e Ukrainës ka njoftuar në kanalin e saj në Telegram…