Departamenti amerikan i Shtetit tha të hënën se një diplomate e lartë amerikane u tha zyrtarëve kinezë se Shtetet e Bashkuara “mirëpresin konkurrencën e fortë mes dy vendeve”, por nuk kërkojnë konflikt me Kinën.

Zëvendës Sekretarja e Shtetit Wendy Sherman është në Kinë për dy ditë bisedime, përfshirë takime me zëvendës Ministrin e Jashtëm Xie Feng dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price tha përmes një deklarate se zonja Sherman dhe zoti Wang “diskutuan mbi mënyrat e përcaktimit të normave për menaxhimin e përgjegjshëm të marrëdhënieve SHBA-Kinë.”

Përsa u takon çështjeve konkrete, zoti Price tha se zëvendës sekretarja Sherman shtroi shqetësimet e Shteteve të Bashkuara në lidhje me fushatën e Kinës për shtypjen e lirive në Hong Kong, gjenocidin dhe krimet kundër njerëzimit ndaj ujgurëve në provincën Xinjiang dhe kufizimet e shtypit të lirë.

Zonja Sherman, zyrtarja e dytë më e lartë e Departamentit të Shtetit, foli gjithashtu për “veprimet e Kinës në hapësirën kibernetike”. Bisedimet vijnë disa ditë pasi Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj akuzuan Kinën për “sjellje të papërgjegjshme dhe destabilizuese në hapësirën kibernetike” dhe Kina u përgjigj me akuza për sulme kibernetike amerikane kundër interesave të saj.

Sipas një përmbledhjeje zyrtare nga pala kineze, zoti Xie tha se Shtetet e Bashkuara po ndërmarrin hapa për të shtypur Kinën, përfshirë trajtimin e saj si “armik imagjinar”./VOA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…