Presidenti i SHBA, Joe Biden do të zhvillojë një takim mbrëmjen e kësaj të mërkure me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, në Irlandën e Veriut, në fokus të të cilit do të jetë lufta në Ukrainë.

Lajmi u konfirmua nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Biden ndodhet në ishullin e Irlandës në një vizitë katër-ditore, duke filluar në Belfast, ku do të shënojë 25 vjetorin e Marrëveshjes së Premtes së Mirë.

Të dy liderët do të takohen sot për bisedime dypalëshe dhe Shtëpia e Bardhë ka detajuar se çfarë do të diskutojnë.

Amanda Sloat, drejtoresha e lartë e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Evropën, tha se pret që ata “të kenë mundësinë të prekin bazën mbi zhvillimet e fundit në Ukrainë, duke përfshirë përpjekjet tona të vazhdueshme të përbashkëta për të mbështetur njerëzit në Ukrainë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Civilët po vdesin, s’ka ujë, gaz e as ngrohje”, thotë kreu i rajonit të Chernihiv

Sulmet raketore ruse kanë shkaktuar dëme në veri dhe në jug të…

Sullivan: Irani po përgatitet ta furnizojë Rusinë me dronë

Këshilltari për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Jake Sullivan, tha para…

Anulohet “Maxhar Telekom”, Bogoevski nuk e njeh ish prokuroren e PSP

Anulohet seanca e sotme gjyqësore për rastin “Maxhar Telekom”, meqë dëshmitari kryesorë…

“Kushëriri i rahmetliut po masakron pyjet e bukura në Dibër, pushteti e mbron!”

Sot në Dibër është konfiskuar sasi rekorde e drunjve të prerë në…

A rrezikohet Kosova nga sistemi raketor i Serbisë?

Kërkohet angazhim më i madh i institucioneve në Kosovë, ndërsa konsiderohen shqetësuese…