Autoritetet amerikane kanë marrë masa urgjente për të mbështetur sistemin bankar pasi një varg dështimesh bankash ngritën shqetësime për stabilitetin financiar.

Qeveria ka marrë Silicon Valley Bank dhe Signature Bank, duke thënë se do të garantojë të gjitha depozitat.

Lëvizjet synojnë të ndalojnë përhapjen e nxitimit të tërheqjeve të klientëve që goditën SVB javën e kaluar, transmeton Klankosova.tv.

Presidenti amerikan Joe Biden tha se amerikanët duhet “të jenë të sigurt se sistemi ynë bankar është i sigurt”.

Njerëzit dhe bizneset që kanë para të depozituara në SVB do të mund të kenë akses në të gjitha paratë e tyre nga e hëna, tha ai.

Ai tha se drejtuesit e bankave do të shkarkoheshin, raporton BBC.

SVB – e specializuar në kreditimin e kompanive të teknologjisë – u mbyll nga rregullatorët që konfiskuan asetet e saj të premten. Ky ishte dështimi më i madh i një banke amerikane që nga kriza financiare në vitin 2008.

Një deklaratë nga Thesari i SHBA, Rezerva Federale dhe Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave (FDIC) tha se depozituesit do të mbroheshin plotësisht. Tatimpaguesi nuk do të pësojë asnjë humbje nga lëvizja, e cila do të financohet nga tarifat që rregullatorët u ngarkojnë bankave, thuhet në deklaratë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Së paku 300 viktima në sulmin me bombë në Teatrin e Dramës në Mariupol

Zyrtarët lokalë në qytetin e rrethuar të Mariupolit kanë thënë se të…

Dështon takimi i parë i fushatës së Presidentit Trump

Fushata e Presidentit amerikan Donald Trump e mbajtur në Tulsa tregoi se…

Përfundon dëgjimi i dëshmitarit të fundit në gjykimin ndaj Gucatit dhe Haradinajt në Hagë

Dëshmitari ekspert i mbrojtjes së Nasim Haradinajt ka përfunduar dëshminë e tij…

Varhelyi: Jemi të gatshëm të fillojmë menjëherë procesin e skriningut me Maqedoninë e Veriut

Komisioneri Evropian për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë së Mirë, Oliver Varhelyi,…

BE vendos afat për zgjidhjen e kontestit në mes Shkupit dhe Sofjes

Bashkimi Evropian thekson se nëse kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes nuk…