Presidenti Joe Biden tha të dielën se evakuimi i amerikanëve, afganëve në rrezik dhe të tjerëve nga aeroporti i Kabulit është përshpejtuar këtë fundjavë, megjithëse mbetet i prekshëm ndaj kërcënimeve të paraqitura nga grupi ekstremist i Shtetit Islamik.

Një javë pasi talebanët morën kontrollin e Afganistanit me kapjen e Kabulit, Biden tha se po zhvillohen diskutime midis zyrtarëve ushtarakë për zgjatjen e mundshme të transportit ajror përtej afatit të Biden më 31 gusht.

“Shpresa jonë është se nuk do të na duhet ta shtyjmë, por ka diskutime”, citohet të ketë thënë ai, duke sugjeruar mundësinë që të konsultohen edhe talebanët, përcjell Telegrafi.

Që nga 14 gushti, një ditë para se talebanët të hynin në Kabul, transporti ajror ka evakuuar 28,000 njerëz, tha Biden.

Ai nuk dha detaje, por ky numër duket se përfshin jo vetëm fluturimet ushtarake amerikane, por edhe fluturimet ushtarake charter dhe jo-amerikane.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Biden tha se 11,000 njerëz ishin dërguar me avion nga Kabuli në një periudhë 36-orëshe këtë fundjavë, por ai nuk dha detaje.

Numri duket se përfshin fluturime me aeroplanë ushtarakë jo-amerikanë, si dhe aeroplanë transporti të Forcave Ajrore të SHBA-së C-17 dhe C-130 që kanë fluturuar çdo ditë nga kryeqyteti. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…