Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do të takohet sot me presidentin e finlandës, Sauli Niinisto, dhe kryeministren e Suedisë, Magdalena Andersson, pasi këta të fundit dorëzuan në NATO kërkesat e shteteve të tyre për anëtarësim.

Shtetet e Bashkuara janë duke mbështetur vullnetin e të dy vendeve për anëtarësim në Aleancë.

“Unë mirëpres dhe mbështes fuqishëm aplikimet historike nga Finlanda dhe Suedia, për anëtarësim në NATO” deklaroi dje Biden, një ditë përpara takimit.

Të dy shtetet nordike aplikuan për tu bërë pjesë e NATO-s, nën situatën e acaruar mes Rusisë dhe Ukrainës, e cila ndikon edhe në Finlandë, e cila kufizohet me Rusinë.

Britania e Madhe dhe shumë shtete tjera të NATO-s kanë përkrahur gjithashtu këtë iniciativë të Finlandës dhe Suedisë.

Por, të njëjtën gjë nuk e ka bërë Turqia, e cila akuzon këto dy shtete për strehim të ekstremistëve anti-Turqi.

Nëse Finlanda dhe Suedia pranohen në NATO, Aleanca do të zgjerohej në 32 shtete anëtare.

Anëtarësimi i fundit u bë në vitin 2020, me pranimin e Maqedonisë së Veriut në këtë organizatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zbardhet LISTA e plotë/ Kush janë 50 deputetët që firmosën për të nisur procedurat për shkarkimin e Ilir Metës

50 deputet kanë firmosur për të nisur procedurat për shkarkimin e presidentit…

Ukraina u shpërndan armët qytetarëve

Qeveria e Ukrainës ka nisur armatimin e qytetarëve për tu vetëmbrojtur. Ministria…

Aksident i rëndë në rrugën Klinë-Istog, një i vdekur dhe dy të lënduar

Një aksident i rëndë komunikacioni ka ndodhur rreth orës 20:50, në rrugën…

Në Tetovë gjenden plantacione kanabisi, policia po heton rastin

Sektori për Punë të Brendshme Tetovë informon se më 03 gusht 2021…

“Shqipëria do të bllokohet nëse nuk paguan”, Becchetti: Qeveria Rama më detyrohet 150 milionë euro

Biznesmeni italian Francesco Becchetti thyen heshtjen dhe flet për here të parë…