Presidenti amerikan Joe Biden ka paralajmëruar Rusinë që të mos përdorë armë bërthamore kimike dhe taktike në luftën në Ukrainë.

Duke folur gjatë një interviste për CBS News, Biden tha se një veprim i tillë do të “ndryshonte fytyrën e luftës ndryshe nga çdo gjë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Presidenti rus Vladimir Putin vendosi forcat bërthamore të vendit në gatishmëri “speciale” pas pushtimit të Ukrainës në shkurt, shkruan BBC.

Ai u tha shefave të mbrojtjes se kjo ishte për shkak të “deklaratave agresive” nga Perëndimi.

Armët bërthamore ekzistojnë për gati 80 vjet dhe shumë vende i shohin ato si një pengesë që vazhdon të garantojë sigurinë e tyre kombëtare.

Rusia vlerësohet të ketë rreth 5,977 koka bërthamore, sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë.

Megjithatë, nuk ka gjasa që ajo të synojë të përdorë armë të tilla.

Armët bërthamore taktike janë ato që mund të përdoren në distanca relativisht të shkurtra, në krahasim me armët bërthamore “strategjike” të cilat mund të lëshohen në distanca shumë më të gjata dhe të ngrenë spektrin e luftës bërthamore gjithëpërfshirëse.

Në një intervistë me korrespondentin e CBS-së, Scott Pelley, në Shtëpinë e Bardhë, presidenti Biden u pyet se çfarë do t’i thoshte presidentit Putin nëse do të konsideronte përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë.

“Mos, mos, mos”, ishte përgjigja e Presidentit Biden.

Biden u pyet më pas se cilat do të ishin pasojat për Putinin nëse një kufi i tillë kalohej.

“Mendoni se do t’ju thoja nëse do ta dija saktësisht se çfarë do të ishte? Natyrisht, që nuk do t’jua them. Do të ishte me pasoja”, u përgjigj zoti Biden.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sot pritet të vijnë 208 mijë vaksina në Shqipëri

Shqipëria pritet të marrë dhe 208 mijë doza të tjera vaksinash. Lajmi…

​Kurti: SHBA mbështet marrëveshjen për njohje reciproke, Vuçiq president i frikës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e cilësoi vizitën në Shtetet e Bashkuara…

Sot 26 viktima dhe 722 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se në në 24 orët e fundit janë…

Vritet avokati i njohur holandez në stilin mafioz

Vrasja me stil mafioz e një avokati të njohur në Amsterdam ka…

Rusia shpall të përfunduar ‘fazën e parë të luftës’, tregon ‘fitoret dhe humbjet në Ukrainë’

Më shumë se 1,000 ushtarë rusë kanë vdekur gjatë operacionit ushtarak në…