Presidenti amerikan, Joe Biden, ka ndërprerë fondet për ndërtimin e murit kufitar me Meksikën që kishte nisur ish-presidenti Donald Trump.

Në një letër drejtuar Kongresit të enjten, Biden ka shkruar se vendimi ishte “i pajustifikuar” dhe tha se asnjë dollar nga taksat nuk do të shpenzohet për mur, njofton Klan Kosova.

Trump shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për kufirin jugor në vitin 2019, gjë që e lejoi atë të anashkalonte Kongresin dhe të përdorte fonde ushtarake për ndërtimin e tij.

Kur Trump u largua nga detyra, rreth 15 miliardë dollarë ishin shpenzuar në projekt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Virusi mund të ketë dalë nga laboratori”, vijon debati për origjinën e Covid

Origjina e Covid ka përfshirë në debat zyrtarët e lartë të shteteve…

Shefi i EULEX-it: Me veprimet karshi Ukrainës, Kosova po dëshmon se ku e ka vendin

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) sot…

Arrestohet një person në Shkup, kërkohej me fletarrest

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se këtë mëngjes ka arrestuar…

Media sllovene: Pahor dëshiron ta zëvendësojë Lajçakun?

Presidenti slloven Borut Pahor, të cilit i skadon mandati i dytë sivjet…

Presidentja e KE-së pritet në takim nga kryeministri Kurti

Pas këtij takimi, dy udhëheqësit do vizitojnë një kopsht në Prishtinë, ku…