Presidenti amerikan, Joe Biden, ka ndërprerë fondet për ndërtimin e murit kufitar me Meksikën që kishte nisur ish-presidenti Donald Trump.

Në një letër drejtuar Kongresit të enjten, Biden ka shkruar se vendimi ishte “i pajustifikuar” dhe tha se asnjë dollar nga taksat nuk do të shpenzohet për mur, njofton Klan Kosova.

Trump shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për kufirin jugor në vitin 2019, gjë që e lejoi atë të anashkalonte Kongresin dhe të përdorte fonde ushtarake për ndërtimin e tij.

Kur Trump u largua nga detyra, rreth 15 miliardë dollarë ishin shpenzuar në projekt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…