Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se Washingtoni me shpejtësinë e duhur është duke përfunduar evakuimet nga Afganistani deri më 31 gusht, por la të hapur mundësinë për të zgjatur afatin, duke thënë se arritja e këtij qëllimi varet nga bashkëpunimi nga sundimtarët e rinj talibanë të vendit.

“Sa më shpejt që të përfundojmë, aq më mirë”, tha Biden në Shtëpinë e Bardhë, njofton Klan Kosova.

“Çdo ditë operacionesh sjell rrezik të shtuar për trupat tona”.

Forcat amerikane kanë ndihmuar në evakuimin e 70,700 njerëzve që nga 14 gushti, tha ai.

Në Kabul, talibanët thanë më herët të martën se të gjithë evakuimet e të huajve nga vendi duhet të përfundojnë deri më 31 gusht.

Një zëdhënës i grupit gjithashtu i bëri thirrje Washingtonit të ndalojë marrjen e “ekspertëve afganë” si inxhinierë dhe mjekë jashtë vendit.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha ndërkohë se Grupi G7 nuk do të njohë një qeveri talibane nëse nuk garanton që njerëzit mund të largohen nga vendi nëse dëshirojnë, para dhe pas afatit të gushtit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…