Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka emëruar Miguel Cardona si për Sekretarin e Arsimit. Në një deklaratë nga ekipi i tij i tranzicionit është bërë me dije ky emërim i ri dhe për ata shihet si një premtim i mbajtur i fushatës së Biden.

Lajmi më parë është bërë publik nga Reuters, që raportoi Cardona, komisioneri i arsimit i Connecticut, një mësues veteran dhe administrator i shkollës, do të ishte zgjedhja e Biden për të drejtuar departamentin.

Cardona, 45 vjeç, është gjithashtu një tjetër qytetar nga Amerika Latine në ekipin e Biden, dhe konsiderohet si risia e radhës së Presidentit të SHBA.

Ekipi i tij i tranzicionit tha se nëse konfirmohet nga Senati, Cardona do të ndihmonte që çdo student “të marrë një arsim me cilësi të lartë në shkollë, pavarësisht nga të ardhurat e prindërve, raca, orientimi seksual dhe identiteti gjinor ”.

Sekretari aktual i arsimit, Betsy DeVos, wshtw një filantrop dhe investitor, ka qenë një objektiv kritikash nga sindikatat e mësuesve dhe demokratët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…