Presidenti Joe Biden do të udhëtojë drejt Brukselit për të marrë pjesë në një samit të jashtëzakonshëm të NATO-s.

Kështu së paku ka bërë të ditur misioni i SHBA-së në NATO teksa ka konfirmuar se i pari i shtetit amerikan do të arrij në kontinentin evropian gjatë javës së ardhshme.

“Presidenti amerikan Joe Biden do të udhëtojë drejt Brukselit javën e ardhshme për një samit të jashtëzakonshëm të aleancës së NATO-s”, shkroi misioni i SHBA-së në NATO në Twitter.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thirrur një samit të jashtëzakonshëm për 24 mars në Bruksel shkaku i agresionit rus në Ukrainë.

Në Twitter, Stoltenberg tha se liderët “do të trajtojnë pushtimin e Ukrainës nga Rusia, mbështetjen tonë të fortë për Ukrainën dhe forcimin e mëtejshëm të parandalimit dhe mbrojtjes së NATO-s”.

Ai shtoi se në këtë “kohë kritike, Amerika e Veriut dhe Evropa duhet të vazhdojnë të qëndrojnë së bashku.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

ASh: Regjimi Ahmeti-Zaev-Mijallkov po e fal Sead Koçanin, bashkëpunëtorin e Gruevskit

Nga Aleanca për Shqiptarët kanë reaguar përmes një komunikate në lidhje me…

LVV: Kjo qeveri duhet të shkarkohet sa më parë

Lëvizja Vetëvendosje përmes një videoje të publikuar në rrjete sociale, ka thënë…

Rrëfimi për “gruan e varur”, fotografia e së cilës zbuloi më së miri të vërtetën e mizorive të Ratko Mladiqit

Në korrik të vitit 1995, një fotografi u gjend në faqet e…

Në fjalimin vjetor, Trump pritet të bëj thirrje për unitet

Në fjalimin e tij vjetor drejtuar kombit, presidenti i SHBA-së, Donald Trump,…

Shqipëria dhe Kosova në raportin e organizatës Amnesty International për 2020

Organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty International (AI) sapo ka publikuar…