Presidenti amerikan në një postim të bërë në llogarinë e tij në Facebook, ka bërë të ditur se do të sigurohet që Ukraina të ketë armë që të mbrohet kundër forcës pushtuese ruse.

Madje ai është treguar shumë këmbëngulës, duke thënë se do të dërgojnë para, ushqim dhe ndihma të ndryshme për qytetarët ukrainas.

Gjithashtu ka theksuar se Shtetet e Bashkuara do t’i presin krahëhapur të gjithë refugjatët që vijnë nga Ukraina.

Në anën tjetër, zyrtarë të Pentagonit kanë vlerësuar se ushtria ruse nuk ka avancuar sa i përket lëvizjes së trupave më afër Kievit.

Gjithashtu është bërë e ditur se Rusia nuk e “zotëron” qiellin në Ukrainë, pavarësisht se Kremlini vazhdimisht pretendon se aeroplanët e tyre fluturojnë lirshëm nëpër tërë territorin e Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Scholz, Macron dhe Draghi pritet të vizitojnë Kievin përpara samitit të G7

Kancelari gjerman Olaf Scholz do të udhëtojë në Kiev me homologët e…

Dorëzohet lista e kandidatëve të LVV-së në KQZ, pjesë e saj edhe babai i Arbnor e Astrit Deharit

Lëvizja Vetëvendosje ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror…

Ish-komandanti i NATO-s: Nuk ka paqe në Europë me Putin 

Sir Richard Shirreff: Aleanca të sigurojë që konflikti të mos përshkallëzohet Nuk…

“Stonehenge amerikan” hidhet në erë me eksploziv, dëmtohet shtatorja në Georgia që të krishterët e cilësonin si “satanike”

Një shtatore në Georgia, që është quajtur “Stonehenge amerikan”, që të krishterët…

Ndalimi i boksierëve kosovarë në Serbi, Kurti tregon hapin e rradhës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është deklaruar lidhur me ndalimin e ekipes…