Presidenti amerikan në një postim të bërë në llogarinë e tij në Facebook, ka bërë të ditur se do të sigurohet që Ukraina të ketë armë që të mbrohet kundër forcës pushtuese ruse.

Madje ai është treguar shumë këmbëngulës, duke thënë se do të dërgojnë para, ushqim dhe ndihma të ndryshme për qytetarët ukrainas.

Gjithashtu ka theksuar se Shtetet e Bashkuara do t’i presin krahëhapur të gjithë refugjatët që vijnë nga Ukraina.

Në anën tjetër, zyrtarë të Pentagonit kanë vlerësuar se ushtria ruse nuk ka avancuar sa i përket lëvizjes së trupave më afër Kievit.

Gjithashtu është bërë e ditur se Rusia nuk e “zotëron” qiellin në Ukrainë, pavarësisht se Kremlini vazhdimisht pretendon se aeroplanët e tyre fluturojnë lirshëm nëpër tërë territorin e Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vetëm katër raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Katër raste të reja me COVID-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të…

VMRO-ja paralajmëron protesta dhe bllokada

Nga VMRO-DPMNE-ja njoftojnë se është e mundur që të organizojnë demonstrata, protesta,…

Situata nga COVID/ Mbi 23 mijë vaksinime ditën e sotme, shifra që nga fillimi i fushatës

23.655 vaksinime kundër COVID janë kryer ditën e sotme në vendin tonë.…

Rriten shqetësimet rreth sigurisë së Kapitolit

Siguria në godinën e Kongresit të Shteteve të Bashkuara po shqyrtohet sërish…

Maqedoni e Veriut: 24 të vdekur dhe 323 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se gjatë 24…