Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, është planifikuar të udhëtojë në Spanjë të martën për fillimin e samitit të NATO-s – që pritet të fokusohet kryesisht në pushtimin e vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë – pas përfundimit të takimeve me udhëheqësit e G7-ës në Gjermani.

Pas takimit të së martës në mëngjes me kancelarin Olaf Scholz të Gjermanisë, presidentin Emmanuel Macron të Francës dhe kryeministrin Boris Johnson të Britanisë së Madhe në margjinat e G7, Biden do të shkojë në Madrid.

Liderët që do të marrin pjesë në samitin e NATO-s pritet të miratojnë një “Koncept strategjik” të ri që përshkruan synimet e aleancës veri-atlantike për dekadën e ardhshme.

Samiti vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës shtrihet në muajin e tij të pestë ndërsa ShBA kërkon të mbajë aleatët të bashkuar në mbështetjen e saj për Ukrainën dhe të mbajë presionin ndaj presidentit rus Vladimir Putin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në pesë rajone për shkak të thatësirës më të madhe në 70 vjet

Italia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në pesë rajone veriore që rrethojnë…

159 raste të reja me Covid-19 dhe 75 të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut nga 1733 teste…

OBI do të diskutojë për planet e Netanyahut për aneksim

Organizata për Bashkëpunim Islamik (OBI) do të mbajë një mbledhje të jashtëzakonshme…

Biden do të takohet me Putin

Duke komentuar për sulmin e hakerave ndaj tubacionit më të madh të…

Ursula von der Leyen arrin në Prishtinë, pritet nga presidentja Osmani

Presidentja e Komisionin Europian, Ursula von der Leyen, ka arritur në Prishtinë.…