Shtetet e Bashkuara do të punojnë me aleatët dhe partnerët perëndimor për të ashpërsuar sanksionet kundër Rusisë nëse ajo anekson territore në Ukrainë.

Kështu ka paralajmëruar presidenti amerikan, Joe Biden përmes një deklaratë të lëshuar për media gjatë mbrëmjes së kaluar, raporton skynews.

“Referendumet ruse janë një mashtrim, një pretekst i rremë për të tentuar të anekson me forcë pjesë të territorit ukrainas”, tha presidenti ai.

I pari shtetit amerikan kujtojmë se deri më tani ka prezantuar disa paketa sanksionesh ekonomike dhe financiare kundër regjimit të presidentit rus, Vladimir Putin.

Kujtojmë se separatistët pro-rusë janë duke organizuar referendume për t’iu bashkuar shtetit rus, të cilat votime nuk po i njeh bota perëndimore.

Ndryshe, Putin ka kërkuar mobilizmin e 300 mijë ushtarëve rezervë pas humbjeve të njëpasnjshme në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VMRO-DPMNE: Politikat e gabuara të pushtetit kanë kontribuar në kolapsin ekonomik të vendit

Nga VMRO-DPMNE-ja opozitare thonë se politikat e gabuara të pushtetin kanë kontribuar…

Micevski: Si t’i bindim qytetarët, kur LSDM dhe BDI po shkelin masat

Koordinatori i grupit parlamentarë të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski në konferencën e sotme…

Presidentja Osmani kritika Zvicrës për mosvaksinimin e kosovarëve para se të udhëtonin për në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po qëndron në Zvicër për një vizitë…

Zaev: BDI është e zhytur në korrupsion

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, ka deklaruar gjatë intervistës për emisionin “Shqip” të…

Dy të vrarë dhe një i plagosur nga të shtënat në një kishë afër Birmingham, Alabama

Dy persona u vranë dhe një tjetër u plagos të enjten nga…