Presidenti amerikan, Joe Biden, do të zhvillojë bisedime me homologun e tij rus, Vladimir Putin për herë të dytë këtë muaj, në një përpjekje për të ulur tensionet rreth Ukrainës.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, dy liderët do të flasin me telefon të enjten.

Ata pritet të zhvillojnë bisedimet e ardhshme të sigurisë midis vendeve dhe situatën në Evropë, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Rusia, e cila ka zbarkuar forca në kufirin me Ukrainën, mohon planifikimin për të pushtuar vendin.

Vendi thotë se trupat e saj janë atje për stërvitje dhe se Rusia ka të drejtë të lëvizë lirshëm trupat në token e saj.

SHBA-ja u konsultua me krerët evropianë përpara thirrjes për të bashkërenduar një përgjigje të përbashkët për këtë çështje, tha një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet i kërkuari nga policia, që goditi veturën e policisë

Policia ka bërë të ditur se është arrestuar i kërkuari Driton Podrimqaku,…

Macron ultimatum Britanisë: Nuk mund ta mbani peng Bashkimin Europian!

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka dhënë një ultimatum këtë të…

Aksion i policisë në Obiliq e Prizren, arrestohen shtatë persona për mashtrim dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare

Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK),…

Zagrebi dhe Vjena kërkojnë hapjen e negociatave me Maqedoninë e V. e Shqipërinë

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç dhe ministrja austriake për Çështjet Europiane, Karoline Edtstadler…

Biden kërkon hartimin e legjislacionit për të drejtën e votës

Presidenti amerikan i quajti gënjeshtra pretendimet e Trump se zgjedhjet e 2020…