Vendet perëndimore kanë mirëpritur lajmin, se Turqia ka hequr bllokadën për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Janë presidenti amerikan dhe kryeministri britanik që reaguan ndër të parët lidhur me këtë lajm, që e kanë quajtur fantastik.

Kryeministri britanik Boris Johnson, ka shkruar në Twitter se i jep mbështetje të fuqishme marrëveshjes së arritur mes Turqisë dhe dy vendeve nordike.

“Lajm fantastik në Samitin e NATO-s. Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë do ta bëjnë aleancën më të fortë dhe të sigurtë”, tha Johnson.

Siç raporton Reuters, presidenti amerikan Joe Biden gjithashtu ka mbështetur marrëveshjen – duke thënë se është një ndryshim i madh në pasqyrën e sigurisë globale.

“Është një ndryshim i madh në siguri në nivelin global”, tha presidenti amerikan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shqipëria blen raketa Javelin për të forcuar ushtrinë

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi ka thënë të shtunën se…

Kamberi: Të vazhdojë lufta politike për të drejtat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Në Luginën e Preshevës është duke votuar procesi i votimit për zgjedhjet…

Rasti në Gllogjan, prokurorja Gashi: Deri tani janë intervistuar shumë persona, është bastisur një shtëpi

Sahide Gashi, prokurore e rastit të mbrëmshëm në Gllogjan ku u vranë…

Zyrtarët afganë kundër largimit të trupave amerikane nga Afganistani

Zyrtarët afganë kanë kritikuar ashpër tërheqjen e pakushtëzuar të forcave amerikane nga…

Serbia nuk ka kapacitete për të siguruar mbarëvajtjen e zgjedhjeve, policia hungareze shfaqet në Beograd

Serbia po organizon zgjedhje të trefishta, ku qytetarët po votojnë për të…