Presidenti i SHBA-së, Joe Biden po zhvillon bisedime me dy ministra ukrainas në Poloni – takimi i parë ballë për ballë me zyrtarë të tillë të nivelit të lartë që kur forcat ruse pushtuan vendin një muaj më parë.

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti amerikan po shoqërohet prej Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretarit të Mbrojtjes, Lloyd Austin me homologët e tyre ukrainas, Dmytro Kuleba dhe Oleksii Reznikov.

Biden ndodhet në Poloni që nga e premtja dhe do të takohet gjithashtu me homologun polak, Andrzej Duda.

Ai pritet të mbajë një fjalim rreth konfliktit gjatë ditës së sotme, raporton bbc.

Disa thonë se fakti që ministrat ukrainas po largohen nga vendi i tyre është një shenjë e besimit të tyre në rritje në mënyrën se si po shkon lufta me Rusinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vajza 16 vjeçare arrestohet pas mesnate me dr ogë në Shkup

Droga ka metastazuar te të gjitha gjeneratat në Maqedoni, kurse për këtë…

Ngrihen akuza kundër 11 personave për abuzime me dhënien e pasaportave

Prokuroria themelore publike në Shkup ngirit aktakuzë kundër 11 personave lidhur me…

Nxënësit kërkojnë paraburgim për mësuesin që rrahu nxënësin me mjet metalik

Nxënësit e shkollës së mesme “Ibrahim Temo” nga Struga sot e bojkotojnë…

26 raste të reja me koronavirus, shërohen edhe tre pacientë

Ministria e Shëndetësisë njofton  prej 330 testeve të realizuara gjatë 24 orëve…

Zaev komenton takimin e paralajmëruar mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në dalje për media pas vaksinimit u…