Presidenti amerikan, Joe Biden, u ka thënë liderëve të Suedisë dhe Finlandës që ai e ka mbështetur politikën e derës së hapur të NATO-s dhe të drejtat e dy shteteve nordike për të vendosur për “të ardhmen e tyre, për politika e jashtme dhe për aranzhimet e sigurisë”.

Zotëri Bideni ka folur me kryeministren suedeze, Magdalena Andersson, dhe presidentin finlandez, Sauli Niinisto, dhe që të tre e kanë theksuar mbështetjen për Ukrainën, thuhet në komunikatën nga Shtëpia e Bardhë.

Dje Finlanda e konfirmoi që do të ofrojë të futet në Aleancën Veriatlantike, lëvizje që është kritikuar nga shteti anëtar, Turqia, si dhe që është kritikuar nga Rusia.

Që prej këtij njoftimi, Rusia ka thënë që do të ndalojë së shituri rrymë Finlandës.

Suedia pritet ta bëjë një njoftim të njëjtë si Finlanda në ditët në vijim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Pozitë dhe opozitë: UNMIK-u nuk duhet të jetë më në Kosovë, i ka skaduar mandati

Partitë politike në Kosovë po përkrahin thirrjen e ministressë Punëve të Jashtme,…

Sot vazhdon seanca ndaj Gucatit dhe Haradinajt

Këtë të martë në Hagë vijon seanca gjyqësore ndaj Hysni Gucatit dhe…

Zelensky për mediat ruse: Ukraina e gatshme të pranojë statusin neutral për paqen

Duke folur me një grup gazetarësh rusë përmes një video-lidhjeje, Volodymyr Zelensky…

Rusia ankohet se sanksionet shkaktuan probleme serioze logjistike në vend

Ministri rus i transportit Vitaly Savelyev, tha se sanksionet nga vendet në…

“Klani Zajazit” sulmohet nga BDI-ja (FOTO)

Pas sabotimit masiv të bisedave të përgjuara për kreun e BDI-së nëpër…