Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq ka reaguar ndaj deklaratës së kryediplomatit evropian Josep Borrell i cili tha se “ grupet serbe duhet të heqin menjëherë barrikadat”.

Bërnabiq ka thënë se “me sa duket Quinti së bashku me përfaqësuesin e lartë të BE-së Borrellin thonë se barrikadat në veri të Kosovës duhet të hiqen sepse janë të paligjshme”.

“Interesante, ata nuk janë aq të zëshëm për paligjshmërinë e arrestimit të serbëve, për shembull De Pantiqit, i cili u arrestua dje pa asnjë provë, apo kur policia e Kosovës shkel studentët e Brukselit duke hyrë në armatosur në komunat me miqtë serbe në veri. me pushkë/tyta të gjata. Ata njerëz në barrikada shprehin qartë protestën e tyre dhe e bëjnë në mënyrë paqësore. E vetmja mënyrë me të cilën mund të dëgjohet, për fat të keq, është në barrikada”, ka shkruar ajo në rrjetet sociale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Koreja e Veriut lëshon dy raketa balistike

Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike në ujërat e brigjeve të…

Njësia Speciale me aksion kundër drogës në veri

Forca Speciale të Policisë së Kosovës janë parë në mesditën e sotme…

“Shqipëria hapet totalisht në 1 qershor”

Shqipëria do të hapet plotësisht në 1 qershor, pa masa kufizuese anti-COVID,…

Borrell kërkon vazhdim të shpejtë të dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje…

Dy aeroplanë ushtarakë të Forcave Ajrore Indiane përplasen në ajër – njëri pilot gjendet i vdekur, vazhdojnë kërkimet për aeroplanin tjetër

Dy aeroplanë luftarakë të Forcave Ajrore Indiane janë rrëzuar në një përplasje…